„Jak nie umrzeć przedwcześnie”

Ile ksiażek przyczytanych przez Was zmieniło wasze życie? Czy są takie, które je uratowały? „Jak nie umrzeć przedwcześnie” z pewnością znajduje się na mojej liście. Zapraszam Was na mały opis książki, na końcu mam dla Was mały bonus.

Jak nie umrzeć przedwcześnie

#1 DLACZEGO DR GREGER ZOSTAŁ LEKARZEM?

Babcia autora chorowała na serce, dusznicę bolesną i chromanie przestankowe. Przeszła wiele skomplikowanych operacji, a każda jedna wymagała kolejnej, aż w końcu chirurdzy poddali się, twierdząc, że w jej przypadku nie można już nic zrobić. Miała wtedy 65 lat, była przykuta do wózka inwalidzkiego i cierpiała na silne bóle w klatce piersiowej. Jak pisze dr Greger, lekarze wysłali ją do domu, aby tam umarła. Niezbyt ciekawa perspektywa, a właściwe żadna.

Czy kobieta poddała się i czekała spokojnie na śmierć? Otóż, nie. Szukała alternatywnych sposobów na leczenie i tak trafiła do ośrodka Nathana Pritkina w Kalifornii, gdzie leczono ludzi jedzeniem i aktywnością fizyczną. Pierwszą rzeczą jaką zastosowano wobec chorych było przejście na dietę roślinną.

Przypomnę, lekarze twierzili, że babcia dr Gregera czeka już tylko śmierć i jakiekolwiek leczenie, a już napewno wyzdrowienie jest niemożliwe. Jednak co dzieje się po 3 tygodniach diety roślinnej i ćwiczeń, kobieta chodzi na własnych nogach, jest w stanie nawet wykonywać 10 milowe (ok. 16 km) spacery i żyje jeszcze bez bólu kolejne 31 lat. Można sobie wyobrazić, jaki to wpływ miało na młodego Greger.

Tą niezwykłą historią zaczyna się książką „Jak nie umrzeć przedwcześnie”

Geny 30 procent

#2 NIE TYLKO GENY

Głęboko wierzę, że nasze życie i nasze zdrowie leży w naszych rękach. Naukowcy już dawno udowodnili, że geny maja na nas wpływ tylko w ok. 30 %, reszta to nasz styl życia, a głównie jedzenie i aktywność fizyczna. Zawsze przemawiały do mnie fakty, reguły, które miały uzasadnienie. Dlatego często pytam dlaczego, a odpowiedź w stylu bo tak trzeba nie zadowala mnie. Z tego samego powodu zasłyszane informację sprawdzam po kilka razy i szukam źródeł naukowych, które by je potwierdzały.

Dlaczego o tym wszystkim piszę? Bo w książce dr Gregera oprócz tego, że opisuje co jest dobre, odpowiada też dlaczego i popiera to licznymi badaniami naukowymi. W lekturze znajdziemy nie tylko suche fakty, ale także łatwy sposób aby zdobytą wiedzę wprowadzić w życie.

pietruszka

# 3 STRUKTURA KSIĄŻKI

Książka jest podzielona na dwie części, w pierwszej opisane są choroby i informacje jak  na te choroby nie umrzeć. Znajdziemy tu między innymi takie schorzenia jak choroby serca, cukrzycę, nowotwory, ale także jak uniknąć śmierci spowodowanej samobójstwem.

W drugiej części znajdziemy podział na najważniejsze grupy pokarmowe, które mogą nas uzdrowić. Jeśli kiedykolwiek wszystkie zalecenia co do tego, ile porcji warzyw czy owoców należy codziennie jeść mieszały wam w głowie, to tu znajdziecie łatwy sposób aby z jedzeniem dostarczyć wszystkich składników jakich potrzebujemy, aby długo cieszyć się dobrym zdrowiem.

Dodatkowo dr Greger opracował aplikację na komórkę, która jeszcze bardziej zmotywuje nas do zdrowego odżywiania. Poniżej podaję Wam linki do tej aplikacji w #5. Nie wiem czy można pobrać ją w języku polskim, w angielskim na pewno. Listę można też prowadzić tradycyjnie na papierze, moja na początku była właśnie w takiej formie.

#4 MINUSY KSIążKI

Co może nas zniechęcić do przeczytania książki to ilość stron, pozycja ta jest dość gruba zawiera 404 strony (plus 126 przypisy). Trudno mi ocenić obiektywnie czy kasiążka jest przyjemna w czytaniu, uwielbiam książki o jedzeniu i zdrowiu, dlatego „Jak nie umrzeć przedwcześnie” skończyłam czytać w kilka dni.

de greger

#5 APLIKACJE NA TELEFON

Lista na android

Lista apple

 


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s